Történetem-történelem – Lánchíd Rádió

2014. február 12.


A közelmúlt eseményeit körüljáró műsor, amely kiemelt figyelmet fordít a rendszerváltozást követő esztendőkre, olyan emberek megszólaltatásával, akik aktív részesei és alakítói voltak a politikának, közéletnek.
Egy-egy személyiség visszaemlékezésein keresztül a közvetlen szemtanú hitelességével eleveníti fel az elmúlt esztendők történelmi fontosságú eseményeit.

Szerkesztő-műsorvezető: Vass István Zoltán

Mozdonyvezetőből novellaíró


2011. január 10.

Nyugdíjaskori unalmában kezdett el novellákat írni Borsi István, az ezredforduló óta már a negyedik könyvét jelentette meg. Az egykori mozdonyvezető történetei szinte kizárólag a vasútról szólnak – de nem csak a vonatok szerelmeseinek.
„Aki egyszer is állt már egy mozdony vezérállásában, aki egyszer is érezhette, hogy mit jelent egyetlen gőzkar elmozdításával sok tonnányi szerelvényt elindítani, az tudja, hogy a vasutat csak otthagyni lehet, elhagyni nem." Ezzel a mondattal ajánlja egy nagy internetes könyvkereskedés Borsi István novellagyűjteményét, a Vasutas dekameront. A nyugdíjas, Juhász Gyula-díjas szegedi férfinak ez a legnagyobb sikert aratott műve: több ezer példányban kelt már el, angol fordítása is létezik, a német pedig most készül. Nem ez azonban az egyetlen könyve, három másikat is kiadott már. Mindegyiknek ugyanaz a témája: a vasút.
Borsi István élete erről szólt: közel 40 évig dolgozott a MÁV-nál – előbb mozdonyvezetőként, majd oktatóként, később garázsfőnökként. S ha mindez nem lenne elég: még feleségét is egy vasúti utazás során ismerte meg. Nyugdíjasként az elmúlt évtizedekben felgyülemlett történeteket vetette papírra.


– Az első novellámat, a Vidámvásárt egy pályázatra küldtem be, mondván: annyi szabadidőm van, miért is ne próbálkoznék meg az írással, hiszen már tinédzser koromban is jól ment – mesélte Borsi István. – Aztán amikor ezzel még nyertem is, úgy voltam vele: ha ilyen könnyen lehet 4 és fél oldallal 25 ezer forintot keresni, akkor érdemes folytatni.
Történetei nem csak azoknak szólnak, akik érdeklődnek a vasút iránt, hiszen a mozdonyvezetők nem élete, kalandjai és szerelmi viszonyai könnyed szórakozást ígérnek mindenkinek. A szakma értői is nagy haszonnal tudják azonban forgatni a könyveket, hiszen van köztük kifejezetten a vasútüzemről szóló, illetve egy életrajzi alkotás is – utóbbi Varga Sándor mozdonymodell-építőről.
A következő műve viszont egészen másról szól. – A Dóm térről készítek egy hiánypótló könyvet – árulta el Borsi István.

Timár Kriszta

Forrás: Délmagyarország

Dr. Varga Sándor emlékünnepség


2010. október 29.

Dr. Varga Sándor MÁV-igazgató, jogtanácsos világhírű gőzmozdony-modellépítő volt. Modelljeit 1:10 méretarányban építette. A mozdony-modellek között néhány még működőképes is volt (gőz, sűrített levegő, majd villamos hajtással). Rá és munkásságára emlékeztek egy kétnapos rendezvénnyel.

Dr. Varga Sándor Hódmezővásárhelyen született 1912-ben, és 2002-ben hunyt el. 2010. október végén Borsi István MÁV nyugalmazott mérnök-főtanácsos, író Hódmezővásárhelyen és Szegeden emlékünnepséget szervezett a tiszteletére. A hódmezővásárhelyi katolikus temetőben a szépen felújított síremléken emléktáblát és egy valódi kisvasúti kerékpárt helyeztek el.



A sír melletti emlékbeszédeket Csárádi János nyugalmazott MÁV-vezérigazgató és Borsi István tartotta. ismét sok tisztelője emlékezett Sanyi bácsira. A megemlékezés után Szegeden folytatódott a program. A szegedi MÁV-igazgatósági épületben lehetőség nyílt a Vasúttörténeti Alapítvány múzeumának megtekintésére, az érdeklődőknek személyesen Nagy József, a kiállítás házigazdája mutatta be a gyűjteményt. Meg lehetett tekinteni a Dr. Varga Sándor által épített két működő gőzmozdonymodellt (303,001 és 328,646).



A modellek bemutatása után a tanácsteremben emlékülés volt, ahol a szónokok Sanyi bácsi életútját méltatták, szó volt a vasútmodellezés szépségeiről, a gőzmozdonyok jelentőségéről és a magyar vasúti járműgyártás történelmi szerepéről. Több felszólaló megemlítette, hogy sok éves memutatták be Borsi István legújabb könyvét „A mozdonymodell-építő, Dr. Varga Sándor (1912-2002)” címmel, amelyet a helyszínen meg is lehetett vásárolni.



A napot Szeged-Rókus állomás mellett egy finom vacsora zárta. A vacsora után desszertként Fekete Csilla és Wein Tibor új vasúti témájú filmjét tekinthették meg a vendégek. A film címe: „Ki a gőzöst igazítja”, Balázs József bátaszéki mozdonyvezető életéről és munkásságáról szól, középpontban a gőzmozdonyvezetői évekkel. A film bemutatása után még három rövidebb vasúti filmet is láthattak, az egyik Wein Tibor vasútbarát és „füttyvadász” érdekes hobbiját mutatta be.



Másnap délelőtt a programokat szakszerű idegenvezetéssel (Borsi István és Nagy Péter, a Szegedi Hagyományőrző Városképvédő Egyesület alapító tagjai voltak a vezetők) megtartott városnézés zárta.

Zajácz László

Forrás: Indóház online